Dziś mamy 29 stycznia 2022, sobota, imieniny obchodzą:

29 listopada 2021
Wspomnienia o śp. Jerzym Węsierskim

„Odszedł nasz trener, mentor, profesor… Mój wieloletni sąsiad”

fot. pow.

fot. pow.

24 listopada 2021 r. odszedł mój nie tylko sąsiad, ale# pierwszy trener siatkówki, mentor wielu pokoleń siatkarskich – śp. Jerzy Węsierski.

Chciałbym przypomnieć nam wszystkim koleżankom i kolegom, którzy szkolili się, pod jego ręką, przekazywali jego pasję siatkarską i do dzisiaj pielęgnują ją kolejne pokolenia-dzieci byłych absolwentów, kim był Jurek, jak żył i co osiągnął w pracy zawodowej, jako skromny i charakterny nauczyciel.

Początek…

Profesor Jerzy Węsierski urodził się 23 marca1937 r. w Poznaniu. Szkołę średnią ukończył w Liceum Ogólnokształcącym w Trzemesznie w latach 1951 – 1955. Jego edukacja została zwieńczona tytułem magistra wychowania fizycznego w roku 1959 na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zaraz po ukończeniu studiów, świeżo upieczony absolwent rozpoczął swoją przygodę w zawodzie nauczyciela-trenera w Liceum Ogólnokształcącym w Lipnie w okresie od 15.08.1959 r. do 31.08.1969 r. Kolejnym wyzwaniem była dla profesora Węsierskiego praca w Technikum Rolniczym w Bielicach w okresie 01.09.1969r. - 31.08.1971r.

Pierwsze sukcesy… na Mistrzostwach Polski

No cóż, wszystko zaczęło się od roku 1964 r., ale nie w Kcyni tylko w Lipnie… Pierwszy sukces młodego, ambitnego trenera siatkówki…to 1964 r. - Mistrzostwo Województwa szkół średnich chłopców w kategorii junior młodszy w piłce siatkowej. Ponowił je w 1965 r. To dopiero preludium tamtych czasów. Rok 1965 – to chyba największy sukces w karierze zawodowej Jurka - IV miejsce w Finale Mistrzostw Polski S.Z.S. w Olsztynie w piłce siatkowej i tożsamy tytuł z 1966 r. - II miejsce w Półfinale Mistrzostw Polski S.Z.S. w Sulechowie w piłce siatkowej.

Kcyński Wagner… Epizod Kcyński – lata 1971 – 1995 (czyli okres od 01.09.1971 do 31.08.1995 r.)
Jurek, mam nadzieję, że jak się po drugiej stronie spotkamy, nie będziesz miał mi tego za zła. Przychodząc do LO w Kcyni zaszczepiłeś – wyszkoliłeś wielu wybitnych, indywidualnych osobowości sportowych. Wielokrotnie podczas naszych spotkań, prywatnych rozmów podkreślałeś, że Twoimi największymi talentami siatkarskimi byli Ela Komasińska i Krzyś Grzechowiak. Widziałeś w nich potencjał. Nie zapomnę też zdjęcia, które do dzisiaj mam przed oczami jak stworzyłeś autorski projekt „szkółki siatkarskiej” – chłopców rocznika 1964. Zdolni, młodzi chłopcy, otarli się prawie o finały. Żeńska siatkówka, w którą włożyłeś tyle Serca w końcu odnosiła na arenie wojewódzkiej sukcesy. Jurku to Twój wkład w „Kcyńską siatkówkę”. Zwieńczeniem Twojej pracy był jedyny medal w sportach drużynowych wywalczonych na Igrzyskach Sportowców Wiejskich w 1988 r. w Chojnicach. Dziękuję Ci za to Panie profesorze, trenerze, sąsiedzie… RIP”

Historia Kcyńskich sukcesów profesora Jerzego Węsierskiego:

1977 r. - Złoty medal w V Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny męskiej,
1978 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich drużyny męskiej w piłce siatkowej,
1978 r. -Srebrny medal w VI Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny męskiej,
1979 r. - IV miejsce w VII Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980r. - Srebrny medal w VIII Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980r. - II miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980 r. - Złoty medal w tenisie stołowym w VI Olimpiadzie Sportowców Wiejskich "Moskwa-80",
1981r. - Brązowy medal w IX Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1981 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1982 r. - I miejsce w Turnieju o Puchar Patrona L.O. w Wągrowcu drużyny męskiej w piłce siatkowej,
1982 r. - III miejsce w Mistrzostwach Województwa S.Z.S. w piłce siatkowej,
1982 r. - III miejsce w drużyny żeńskiej w Turnieju o Puchar Prezesa OZPS Bydgoszcz,
1983 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej chłopców,
1983 r. - IV miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej dziewcząt,
1988 r. - Brązowy medal w piłce siatkowej męskiej w VIII Olimpiadzie Sportowców Wiejskich "Seul-88",
1990 r. - IV miejsce w Mistrzostwach Województwa szkół średnich w piłce siatkowej chłopców,
1991 r. - Vice-Mistrzostwo Województwa szkół średnich w piłce siatkowej chłopców.

Epilog

Śp. Profesor Jerzy Węsierski oprócz pasji do siatkówki odnosił również sukcesy w piłce ręcznej, koszykowej. Poza sportowym dorobkiem należy pamiętać o tym, że był wychowawcą – opiekunem klasowym, organizatorem obozów turystyczno-rowerowych oraz wspaniałym pasjonatem fotografii, co wielu z nas absolwentów zachowa i będzie przywoływać wspomnienia o Jurku spoglądając na jego – nasze zdjęcia ze wspaniałych lat spędzonych w kcyńskim libelciaku…

Materiał: Mirosław Pezacki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)