Dziś mamy 9 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2021
Wspomnienia o śp. Jerzym Węsierskim

„Odszedł nasz trener, mentor, profesor… Mój wieloletni sąsiad”

fot. pow.

fot. pow.

24 listopada 2021 r. odszedł mój nie tylko sąsiad, ale# pierwszy trener siatkówki, mentor wielu pokoleń siatkarskich – śp. Jerzy Węsierski.

Chciałbym przypomnieć nam wszystkim koleżankom i kolegom, którzy szkolili się, pod jego ręką, przekazywali jego pasję siatkarską i do dzisiaj pielęgnują ją kolejne pokolenia-dzieci byłych absolwentów, kim był Jurek, jak żył i co osiągnął w pracy zawodowej, jako skromny i charakterny nauczyciel.

Początek…

Profesor Jerzy Węsierski urodził się 23 marca1937 r. w Poznaniu. Szkołę średnią ukończył w Liceum Ogólnokształcącym w Trzemesznie w latach 1951 – 1955. Jego edukacja została zwieńczona tytułem magistra wychowania fizycznego w roku 1959 na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zaraz po ukończeniu studiów, świeżo upieczony absolwent rozpoczął swoją przygodę w zawodzie nauczyciela-trenera w Liceum Ogólnokształcącym w Lipnie w okresie od 15.08.1959 r. do 31.08.1969 r. Kolejnym wyzwaniem była dla profesora Węsierskiego praca w Technikum Rolniczym w Bielicach w okresie 01.09.1969r. - 31.08.1971r.

Pierwsze sukcesy… na Mistrzostwach Polski

No cóż, wszystko zaczęło się od roku 1964 r., ale nie w Kcyni tylko w Lipnie… Pierwszy sukces młodego, ambitnego trenera siatkówki…to 1964 r. - Mistrzostwo Województwa szkół średnich chłopców w kategorii junior młodszy w piłce siatkowej. Ponowił je w 1965 r. To dopiero preludium tamtych czasów. Rok 1965 – to chyba największy sukces w karierze zawodowej Jurka - IV miejsce w Finale Mistrzostw Polski S.Z.S. w Olsztynie w piłce siatkowej i tożsamy tytuł z 1966 r. - II miejsce w Półfinale Mistrzostw Polski S.Z.S. w Sulechowie w piłce siatkowej.

Kcyński Wagner… Epizod Kcyński – lata 1971 – 1995 (czyli okres od 01.09.1971 do 31.08.1995 r.)
Jurek, mam nadzieję, że jak się po drugiej stronie spotkamy, nie będziesz miał mi tego za zła. Przychodząc do LO w Kcyni zaszczepiłeś – wyszkoliłeś wielu wybitnych, indywidualnych osobowości sportowych. Wielokrotnie podczas naszych spotkań, prywatnych rozmów podkreślałeś, że Twoimi największymi talentami siatkarskimi byli Ela Komasińska i Krzyś Grzechowiak. Widziałeś w nich potencjał. Nie zapomnę też zdjęcia, które do dzisiaj mam przed oczami jak stworzyłeś autorski projekt „szkółki siatkarskiej” – chłopców rocznika 1964. Zdolni, młodzi chłopcy, otarli się prawie o finały. Żeńska siatkówka, w którą włożyłeś tyle Serca w końcu odnosiła na arenie wojewódzkiej sukcesy. Jurku to Twój wkład w „Kcyńską siatkówkę”. Zwieńczeniem Twojej pracy był jedyny medal w sportach drużynowych wywalczonych na Igrzyskach Sportowców Wiejskich w 1988 r. w Chojnicach. Dziękuję Ci za to Panie profesorze, trenerze, sąsiedzie… RIP”

Historia Kcyńskich sukcesów profesora Jerzego Węsierskiego:

1977 r. - Złoty medal w V Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny męskiej,
1978 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich drużyny męskiej w piłce siatkowej,
1978 r. -Srebrny medal w VI Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny męskiej,
1979 r. - IV miejsce w VII Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980r. - Srebrny medal w VIII Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980r. - II miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980 r. - Złoty medal w tenisie stołowym w VI Olimpiadzie Sportowców Wiejskich "Moskwa-80",
1981r. - Brązowy medal w IX Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1981 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1982 r. - I miejsce w Turnieju o Puchar Patrona L.O. w Wągrowcu drużyny męskiej w piłce siatkowej,
1982 r. - III miejsce w Mistrzostwach Województwa S.Z.S. w piłce siatkowej,
1982 r. - III miejsce w drużyny żeńskiej w Turnieju o Puchar Prezesa OZPS Bydgoszcz,
1983 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej chłopców,
1983 r. - IV miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej dziewcząt,
1988 r. - Brązowy medal w piłce siatkowej męskiej w VIII Olimpiadzie Sportowców Wiejskich "Seul-88",
1990 r. - IV miejsce w Mistrzostwach Województwa szkół średnich w piłce siatkowej chłopców,
1991 r. - Vice-Mistrzostwo Województwa szkół średnich w piłce siatkowej chłopców.

Epilog

Śp. Profesor Jerzy Węsierski oprócz pasji do siatkówki odnosił również sukcesy w piłce ręcznej, koszykowej. Poza sportowym dorobkiem należy pamiętać o tym, że był wychowawcą – opiekunem klasowym, organizatorem obozów turystyczno-rowerowych oraz wspaniałym pasjonatem fotografii, co wielu z nas absolwentów zachowa i będzie przywoływać wspomnienia o Jurku spoglądając na jego – nasze zdjęcia ze wspaniałych lat spędzonych w kcyńskim libelciaku…

Materiał: Mirosław Pezacki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 11 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Przezorny zawsze ubezpieczony. Czyli jak zadbać o swoje pieniądze na zagranicznym urlopie?

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku od zmartwień – przynajmniej w teorii#, niestety w praktyce bywa różnie. Statystyki pokazują, że w popularnych wakacyjnych destynacjach jak Hiszpania czy Portugalia kradzież zdarza się aż 7 razy częściej niż w Polsce[1]. Co więcej, sezon letni sprzyja tego typu przestępstwom. Pochłonięci wypoczynkiem zdarza się, że zapominamy o „pilnowaniu portfela”, a przecież złodzieje „nie robią sobie wolnego”. Dlatego dobrze jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o tym, jak ochronić się przed tego typu przestępstwami. O czym warto pamiętać? Radzą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

(czytaj więcej)