Dziś mamy 4 października 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2022

„Nawet u nas zabrali się za zieleń”. Gmina czyści stawy

fot. pow.

fot. pow.

Należący do Caritasu dwór w Olszewce oraz znajdujący się przy# nim park od lat stoją zaniedbane i zarośnięte. Wszystko z uwagi na fakt, że Caritas nie posiadał przez ten czas pieniędzy, które można by przeznaczyć na dbałość o ten teren. Jak się jednak okazuje, częściowo zabrała się za to już gmina Nakło. Efekt przeprowadzonych prac przez nakielski samorząd nie do końca spodobał się jednemu z mieszkańców Olszewki, który postanowił podzielić się z nami swoją opinią.

Gmina dostała dofinansowanie
Jak udało nam się ustalić, za prace porządkowe przy stawach nie jest odpowiedzialny Caritas, a gmina Nakło. Owe przedsięwzięcie kosztowało nakielski samorząd łącznie 42 tys. zł, z czego 30 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, natomiast 12 tys. zł to wkład własny gminy.

Nasuwa tu się więc pytanie, dlaczego w ogóle gmina zabrała się za jakiekolwiek prace na terenie należącym do bydgoskiego Caritasu, którego dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła informował oficjalnie już w minionym roku, że Caritas nie dysponuje pieniędzmi, które można by swobodnie przeznaczyć na utrzymanie zieleni wokół pałacu w Olszewce?

Sołtys Olszewki wyjaśnia
Aby dowiedzieć się, dlaczego gmina przeprowadziła prace przy stawach na terenie parku w Olszewce, porozmawialiśmy z sołtysem Ryszardem Kubiakiem, który jednocześnie pełni również funkcję miejskiego radnego. – Prace przy stawach są wykonywane, ponieważ te działki należą do gminy. To prawda, że cały ten teren należy do Caritasu, ale z wyjątkiem stawu. Warto nadmienić, że podstawowym założeniem jego powstania był fakt, że miał on pełnić rolę naturalnego zbiornika wodnego i tak to też na samym początku wyglądało. Z czasem jednak to wszystko się zamuliło i zarosło, więc po prostu trzeba było to wyczyścić. W dalszym ciągu ma on spełniać swoją pierwotną funkcję, czyli zbiornika retencyjnego. Dlatego też udało nam się na ten cel otrzymać dotację. Obecnie staw został już wyczyszczony i zbierająca się tam woda z pewnością nie będzie już taka zabrudzona, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Teraz udało się odtworzyć pierwotny stan tego zbiornika (…) Oczywiście są ludzie, których zdaniem nie należy ruszać tego terenu i pozostawić go już w stanie dzikim, z kolei drugim zależy na uporządkowaniu terenu. Fakty są jednak takie, że gdy tylko gmina zakończy prace, to dalsze działania związane z przebudową dworu i parku przeprowadzać będzie już Caritas – powiedział nam w rozmowie telefonicznej Ryszard Kubiak.

Do tematu jeszcze wrócimy, przedstawiając przy tym aktualne plany Caritasu wobec przebudowy dworu oraz znajdującego się przy nim parku.

Źródło: 

Tak wygląda staw na terenie parku w Olszewce po przeprowadzeniu prac oczyszczających przez gminę Tak wygląda staw na terenie parku w Olszewce po przeprowadzeniu prac oczyszczających przez gminę

A tak wyglądał staw przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac A tak wyglądał staw przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

  • 22 (22)

  Mieszkaniec, w dniu 14-08-2022 08:56:47 napisał:

  Czyli staw jest mieszkańców, niech żaden klecha lub maćkowska czasami nie wpadnie na pomysł aby ludzi np. Jak łowią przepędzać z stawu

  odpowiedz

  • 16 (16)

  Miłego dnia , w dniu 14-08-2022 10:22:54 napisał:

  A kiedy gmina zrobi porządek nad Notecią, tam gdzie cypel, dawna trampolina, też może oczyścić z zarośniętego brzegu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 12 (12)

  K53, w dniu 14-08-2022 11:41:29 napisał:

  .. a teren dawnej przystani dla barek naprzeciw młyna? Zal patrzeć. Za komuny nie do pomyślenia.

  odpowiedz

  • 12 (18)

  Michal21, w dniu 14-08-2022 13:05:37 napisał:

  Komuna minęła.tylko Napierała został.

  odpowiedz

  • 14 (16)

  RIO, w dniu 14-08-2022 13:56:46 napisał:

  A jeśli staw był w użyczeniu o czym mówił w 2020 roku jeden z mieszkańców Olszewki to jak gmina mogła inwestować w prace.?

  odpowiedz

  • 18 (18)

  zse, w dniu 14-08-2022 14:54:59 napisał:

  Kolejny raz brak słów aż wstyd znając historie kler zawsze z chęcią przyjmował nigdy chętnie nie oddawał, obecnie to najbogatsza instytucje w kraju która non stop pożera społeczne pieniądze.

  odpowiedz

  • 15 (15)

  Rudy, w dniu 14-08-2022 19:25:29 napisał:

  Zabrać się za Noteć bo aż strach patrzeć wstyd dla mieszkancow

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Mira, w dniu 15-08-2022 06:56:56 napisał:

  Powiem tak! Kiedyś wjazd do Olszewki był ładny. Park był zawsze uprzątnięty, skoszony. Od czasu wykupienia przez Caritas, aż żal patrzeć na to zaniedbanie. Wstyd. Caritas powinien zapłacić Olszewce odszkodowanie za ten stan zaniedbania i utratę dobrego wizerunku. Oddać dotacje unijne UE za niewłaściwe wykorzystanie. I w końcu wziąć się za robotę a nie szukanie pieniędzy u naiwnych ludzi.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Adrian , w dniu 15-08-2022 08:08:57 napisał:

  W tym "stawie" nie ma aktualnie wody.

  odpowiedz

  • 8 (10)

  kolo, w dniu 15-08-2022 08:14:08 napisał:

  Katolickie organizacje charytatywne poza wyciąganiem ręki po datki i dotacje nie potrafią nic bo święte rączki nie są do roboty

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  Ma Parcie na szkło, w dniu 15-08-2022 08:40:30 napisał:

  A kiedy to nasz burmistrz będzie się bawić na święcie Noteci w wieleniu? Tam jest ładnie to i foteczki wyjdą supraśne, nie to co w "kibelkach" notecko nakielskich

  odpowiedz

  • -5 (7)

  Patriota , w dniu 15-08-2022 12:58:55 napisał:

  Nawet onuce ruskie widać działają na tym portalu ,bo kto by inaczej pisał tak prostackie kometarze chyba że Nakielscy komuniści.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)