Dziś mamy 7 grudnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

02 października 2022

„Bez przeszłości nie ma przyszłości (...)”. Stara Remiza budzi szacunek

fot. MM

fot. MM

2 października w parafii pw. Matki Bosnej Bolesnej w # Paterku odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji zmarłych i żyjących strażaków oraz ich rodzin. Po mszy świętej proboszcz ks. Mariusz Zbieranek wraz z lokalną społecznością udał się na teren „Starej Remizy”, gdzie poświęcił wspomniany – zrewitalizowany budynek przy ul. Szubińskiej.

Stara remiza, czyli historycznie pierwsza siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Paterku, pełniła swoją funkcję od samego początku istnienia jednostki, czyli od 1925 r. aż do 1984 r., kiedy to nastąpiło otwarcie nowo wybudowanej remizy. Rewitalizacja obiektu starej remizy była możliwa dzięki realizacji programu pt. „Bez przeszłości nie ma przyszłości. Te mury pamiętają. Rewitalizacja starej remizy w Paterku i jej otoczenia”.

Projekt ten został zrealizowany w roku bieżącym przez Stowarzyszenie OSP Paterek z grantu uzyskanego z powiatu nakielskiego w ramach konkursu pn. „Program Małych Dotacji Odnowy Wsi Powiatu Nakielskiego 2022” oraz dzięki finansowemu wsparciu, którego udzieliły firmy działające na terenie Paterka oraz sami mieszkańcy tejże miejscowości. – Chcemy w tyn sposób kultywować pamięć o ważnych wydarzeniach z życia naszej miejscowości. Już w 2025 roku obchodzić będziemy godny i ważny jubileusz, setną rocznicę powstania jednostki. Czynimy starania, by samorząd gminy Nakło nad Notecią docenił naszą wieloletnią działalność i coroczną wysoką pozycję wśród jednostek najczęściej wyjeżdżających do zdarzeń i podjął oczekiwaną decyzję o budowie nowoczesnej strażnicy w Paterku. Wiemy, że przyszłości nie ma bez pielęgnowania tradycji, bez pamięci o protoplastach i założycielach naszej jednostki. Dlatego postanowiliśmy zrewitalizować budynek starej remizy, pierwszej siedziby paterkowskich strażaków – powiedział prezes OSP Paterek Tomasz Miłowski.– Szacunek dla historii, tej najbliższej, lokalnej jest gwarantem rozwoju i dobrej przyszłości dla naszej organizacji. Zakończony dzisiaj projekt, którego najważniejszym elementem jest odnowienie starej remizy w Paterku, wkompnowuje się w cykl podejmowanych zabiegów i działań, których efektem powinno być zrozumienie dla idei budowy nowej strażnicy w Paterku. Mamy nadzieję, ze w 2025 r. najważniejszą częścią obchodów jubileuszu 100–lecia istnienia i działalności OSP Paterek będzie otwarcie nowej remizy służącej całej społeczności naszej miejscowości – dodał.

Podczas niedzielnej uroczystości wręczone zostały także nagrody w dwóch konkursach organizowanych przez miejscową szkołę oraz Ochotniczą Straż Pożarną – plastyczny pt. „Jak wyobrażasz sobie nową remizę w Paterku” oraz literacki pt. „Wspomnienia dziadka, ojca, wuja, sąsiada. Jak to kiedyś było w straży?”. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości i wręczeniu nagród, mieszkańcy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Oceń artykuł: 38 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (17)

  don Leoslawo, w dniu 02-10-2022 17:38:23 napisał:

  Średniowiecze jak wój. Wszędzie te klechy...opamiętaja sie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (22)

  PSP, w dniu 02-10-2022 18:28:05 napisał:

  A sołtys dlaczego nie założył munduru strażaka. Wstydzi się w nim pokazywać po tym z jakiego powodu rozstał się z pracą. Lepiej tego nie pamiętać.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 11 (11)

  MrKryha, w dniu 02-10-2022 18:53:31 napisał:

  I to jest potężna remiza. Ma ponad 3 metry długości. Wiem, bo mierzyłem. Robi wrażenie. Imponuje wyglądem!

  odpowiedz

  • -2 (6)

  Uczestnik, w dniu 02-10-2022 21:31:56 napisał:

  Więcej strażakòw przed kościołem niż w kościele

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Rabin, w dniu 02-10-2022 21:56:04 napisał:

  Według zasady bobu na chwale, groszkom na ratunek. A tak serio to kolejni pseudokatole

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Fanatyk pis , w dniu 02-10-2022 21:59:47 napisał:

  Kto przybliży historie Piotra w straży?

  odpowiedz

  • -4 (12)

  strażak z krwi i kości , w dniu 03-10-2022 10:06:29 napisał:

  Piotr był jednym z najlepszych pracowników operacyjnych wiele lat poświecił dla ratowania ludzi. Brał udział w setkach akcji. Pamiętam rozmowy ze św. pamięci R. Kaczyńskim zastępcą Komendanta Powiatowego PSP, który miał jak najlepsze zdanie o nim.

  odpowiedz

  • -3 (7)

  mia, w dniu 03-10-2022 10:38:12 napisał:

  A Rada Sołecka gdzie? Czyżby nic się nie zaangażowała?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (6)

  Mieszkaniec, w dniu 03-10-2022 13:52:40 napisał:

  Rada sołecka tylko dużo mòwi a mało robi efektòw brak. Tyle gadania a postawili kilka donic i jedną ławeczkę. No i prawdopodobnie nie wykorzystają funduszu na 2002r. Czyli przepadnie brawo

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Jaś, w dniu 03-10-2022 14:03:06 napisał:

  Rada w Metaliku na budowie w szwalni.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)