Dziś mamy 30 maja 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2019

„W spiżarni”. Przedszkolaki rozmawiały o przetworach na zimę

fot. Karolina Michna

fot. Karolina Michna

W minionym tygodniu grupa Delfinki z oddziału przedszkolnego w # Olszewce zapoznała się z przeznaczeniem i wyglądem spiżarni.

Dzieci dowiedziały się również co to są przetwory i zapasy na zimę. Omawialiśmy warzywa i owoce, z których można zrobić soki, kompoty, dżemy, powidła itp. Klasyfikowaliśmy owoce oraz przeliczaliśmy je.

Najsmaczniejszą częścią zajęć była degustacja naszych zimowych zapasów. Dzieci miały okazje skosztować pyszny dżem, kompot z jabłek oraz suszone owoce.

Takie zajęcia pozwalają dzieciom wielozmysłowo poznawać, uczyć się poprzez doświadczanie. Im więcej zmysłów uczestniczy w nauce, tym jest lepszy efekt tej nauki.   

materiał: Karolina Michna

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 9 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)