Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

30 października 2019

„Szkoła pamięta”. "Żabki" z "Wesołej Piątki" wzięły udział w akcji

fot. Dominika Turek

fot. Dominika Turek

W dniu 30 października z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych oraz # Ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła pamięta” przedszkolaki z Przedszkola „Wesoła Piątka”, z grupy Żabki wraz ze swoimi paniami wybrały się na nakielski rynek, aby zapalić znicze przy pomniku Wdzięczności Wojsku Polskiemu.

Dzieci miały możliwość poznania polskich tradycji, związanych z obchodami dnia Wszystkich Świętych.

Przedszkolaki zapoznały się z miejscem i wydarzeniami historycznymi mającymi znaczenie dla naszego kraju i miasta. Punktem kulminacyjnym dla dzieci było zapalenie zniczy i umieszczenie ich przy pomniku. 

Celem podjętej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne wydarzenia oraz postaci w związku z zbliżającymi się dniami.

materiał: Dominika Turek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)