Dziś mamy 21 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

15 września 2021

„Poznaj Polskę”. Wycieczka śladami Wyszyńskiego i Powstańców Warszawskich

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 10-12 września 2021r. uczniowie i nauczyciele# Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią pojechali na wycieczkę do Warszawy i Zuzeli nad Bugiem. Celem wyjazdu było przybliżenie postaci błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz przebiegu Powstania Warszawskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński jest patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią. Aby przygotować się na niedzielną beatyfikację, uczniowie i nauczyciele postanowili zobaczyć miejsca związane z jego osobą – zwiedzili Bazylikę Archikatedralną p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i wspólnie pomodlili się przy grobie Kardynała. Zobaczyli również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zapoznali się z przebiegiem życia wybitnych Polaków. Najważniejszym wydarzeniem była jednak Msza Św. beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej, która odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej – pani Dyrektor z beatyfikacji, będąc ze sztandarem szkoły w kościele p. w. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli – miejscu chrztu Kardynała. W dniu beatyfikacji kościół ten został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium naszego patrona. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Lat Dziecięcych Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli – zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły, gdzie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich.

Drugim celem wycieczki było poznanie powstańczej historii stolicy. Uczniowie z ekscytacją zwiedzili interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego, śledząc, jak z dnia na dzień przebiegało Powstanie Warszawskie. Największe wrażenie zrobił trójwymiarowy film "Miasto ruin" ukazujący zniszczoną po wojnie Warszawę. Młodzież wraz z przewodnikiem zobaczyła również Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawską Nike), głaz upamiętniający miejsce grobu K. K. Baczyńskiego, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach – Łączkę, gdzie w zadumie mogła zastanowić się nad kruchością ludzkiego życia i sensem poświęcenia się dla Ojczyzny.

W planie wycieczki pojawiły się również inne atrakcje turystyczne. Zobaczono między innymi Pałac Kultury i Nauki, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki i kilka charakterystycznych dla stolicy pomników. Uczniowie przekonali się, że Warszawa piękna jest również nocą – spacerowali po zabytkowych uliczkach i podziwiali Multimedialny Park Fontann zachwycający kompozycją świateł i kolorów.

Warto podkreślić, że nasza szkoła jako pierwsza w gminie przystąpiła do pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest elementem programu „Polski Ład”. Wycieczka do Warszawy była realizowana w ramach 2 obszarów edukacyjnych: Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Śladami Polskiego Państwa Podziemnego. Wyjazd wpisał się również w Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!” autorstwa Patrycji Michalik, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Projekt wycieczki powstał przy współpracy Jolanty Stawickiej, Magdaleny Bzdawki oraz Patrycji Michalik, a jego głównym koordynatorem była pani dyrektor Anna Maćkowska. W wyjeździe jako opiekun uczestniczyła także Iwona Sobczak.

Materiał: Patrycja Michalik

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 3 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)