Dziś mamy 7 grudnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

10 listopada 2019

„Pamięć i tożsamość”. Niezwykle ciekawe sympozjum naukowe

fot. MM

fot. MM

9 listopada to kolejny dzień obchodów 80. rocznicy Zbrodni Pomorskiej w # Sadkach. Tym razem w Gminnym Centrum Administracyjno-Kulturalnym zorganizowano sympozjum naukowe, podczas którego wygłoszono aż 8 wykładów.

Sympozjum naukowe przyciągnęło całkiem sporo mieszkańców gminy Sadki, którzy z zainteresowaniem słuchali wykładów omawianych podczas pierwszej sesji, takich jak: Ludobójstwo – zbrodnia przeciwko ludzkości, technologia śmieci na przykładzie fordońskiej Doliny Śmierci, Otto Oberlander – żandarm w służbie Selbschutzu oraz Zbrodnia w Sadkach w świetle zachowanych dokumentów.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na kolejną dawkę wykładów. Tym razem dotyczyły one zbrodni Selbstchutzu w Karolewie i Rodzimiu, zbrodni w Sadkach z perspektywy śledztw prowadzonych przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ofiary niemieckiego terroru Konrada Fiedlera oraz nierozliczonych zbrodni niemieckich w Polsce z okresu II wojny światowej.

Wykłady dotyczące wyżej wspomnianych tematów wygłosili tego dnia: Sylwia Galij-Skarbińska, Krzysztof Drozdowski, Tomasz Ceran, ks. Michał Damazyn, Izabela Mazanowska, Mieczysław Góra, Krzysztof Osiński oraz Wojciech Polak.

Na zakończenie sympozjum, głos zabrali wójt Dariusz Gryniewicz oraz przewodniczący rady gminy Sadki Andrzej Niedbała, którzy uczcili pamięć pomordowanych poprzez nadanie im Honorowego Obywatelstwa Gminy Sadki.

Oceń artykuł: 11 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  pls, w dniu 10-11-2019 21:55:23 napisał:

  częściej

  odpowiedz

  • 5 (5)

  mieszkaniec Sadek , w dniu 11-11-2019 02:21:24 napisał:

  A jednak jesteśmy Wspólnotą! Dziękujemy Księże Michale!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Posnet Ergo
sugerowana cena producenta: 1537,50PLN
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Narożniki
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40. roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)