Dziś mamy 22 września 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

17 sierpnia 2019

„Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Akcja w Zakładzie Karnym w Potulicach

fot. Justyna Sejdowska

fot. Justyna Sejdowska

Akcja prowadzona jest przez Fundację Małych Serc, która ma na# celu wyposażenie oddziałów noworodkowych w szydełkowe ośmiorniczki. W Zakładzie Karnym w Potulicach powstają bawełniane ośmiorniczki, które już niebawem trafią do wcześniaków z bydgoskiego szpitala.

Badania pokazały, że macki tych maskotek przypominają wcześniakom pępowinę. Ośmiorniczki są dziergane przez wolontariuszy i przekazywane do koordynatorów, którzy następnie przekazują je do szpitali. Muszą one spełniać określone wymagania - stworzone dla bezpieczeństwa wcześniaków, które leżą w inkubatorach i walczą o swoje życie. Ośmiorniczki po poddaniu wewnętrznym procedurom i sterylizacji przekazywane są rodzicom wcześniaków.

W ramach prowadzonego programu resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt trwają przygotowania do stworzenia bawełnianych ośmiorniczek dla wcześniaków. Specjalistka ds. terapii uzależnień z oddziału terapeutycznego dla skazanych uzależnionych od alkoholu, kpt. Magdalena Kuzimska, która w wolnych chwilach zajmuję się rękodziełem podjęła próbę nauczenia skazanych, zakwalifikowanych do programu, wykonywania bawełnianych ośmiorniczek.

Działanie to ma na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie skazanych na potrzeby innych osób. Świadomość, że podejmowane przez nich działania i trud jaki w to wkładają ma pozytywny wydźwięk i przyczynia się do bycia potrzebnym oraz wiara w to, że można robić dobre uczynki, nie oczekując nic w zamian wzmacnia motywację do pracy nad sobą.

Materiał: mł. chor. Justyna Sejdowska

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
MEBLE PIOTR PASIEKA
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
DATECS Maluch E.ko
sugerowana cena producenta: 1351,77PLN
Budowa stanu surowego
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)