Dziś mamy 18 lutego 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

17 sierpnia 2019

„Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Akcja w Zakładzie Karnym w Potulicach

fot. Justyna Sejdowska

fot. Justyna Sejdowska

Akcja prowadzona jest przez Fundację Małych Serc, która ma na# celu wyposażenie oddziałów noworodkowych w szydełkowe ośmiorniczki. W Zakładzie Karnym w Potulicach powstają bawełniane ośmiorniczki, które już niebawem trafią do wcześniaków z bydgoskiego szpitala.

Badania pokazały, że macki tych maskotek przypominają wcześniakom pępowinę. Ośmiorniczki są dziergane przez wolontariuszy i przekazywane do koordynatorów, którzy następnie przekazują je do szpitali. Muszą one spełniać określone wymagania - stworzone dla bezpieczeństwa wcześniaków, które leżą w inkubatorach i walczą o swoje życie. Ośmiorniczki po poddaniu wewnętrznym procedurom i sterylizacji przekazywane są rodzicom wcześniaków.

W ramach prowadzonego programu resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt trwają przygotowania do stworzenia bawełnianych ośmiorniczek dla wcześniaków. Specjalistka ds. terapii uzależnień z oddziału terapeutycznego dla skazanych uzależnionych od alkoholu, kpt. Magdalena Kuzimska, która w wolnych chwilach zajmuję się rękodziełem podjęła próbę nauczenia skazanych, zakwalifikowanych do programu, wykonywania bawełnianych ośmiorniczek.

Działanie to ma na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie skazanych na potrzeby innych osób. Świadomość, że podejmowane przez nich działania i trud jaki w to wkładają ma pozytywny wydźwięk i przyczynia się do bycia potrzebnym oraz wiara w to, że można robić dobre uczynki, nie oczekując nic w zamian wzmacnia motywację do pracy nad sobą.

Materiał: mł. chor. Justyna Sejdowska

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Meble kuchenne
Makijaż ślubny
Oczyszczanie twarzy
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Siłownia
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)