Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

22 września 2019

„Kromka Chleba dla Sąsiada”. Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę

fot. Katarzyna Dobosz

fot. Katarzyna Dobosz

Pod takim hasłem, już po raz drugi w naszym mieście odbyła się # wrześniowa zbiórka żywności.

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kard. St. Wyszyńskiego, w dniach 20 – 21 września przeprowadzili zbiórkę charytatywną w markecie Biedronka na ulicy Potulickiej. Po raz kolejny wolontariusze pomagali osobom starszym, chorym oraz samotnym.

Tym razem żywność trafiła do seniorów z terenu naszego miasta. Zbiórka rozpoczęła się w piątek o godzinie 15.00, a zakończyła w sobotę o 16.00. W akcji wzięło udział 48 wolontariuszy, którymi opiekowali się nauczyciele ze szkoły.

Akcja kolejny raz wydała wspaniałe owoce w postaci 228, 530 kg zebranej żywności. Jeszcze tego samego dnia paczki trafiły do wybranych osób.

Pragnę serdecznie podziękować Kierownictwu i pracownikom marketu Biedronka za pomoc w przeprowadzeniu akcji. Dziękuję nauczycielom, szczególnie Pani Ewelinie Czarnolewskiej za rozpoczęcie i koordynowanie akcji w piątek oraz Pani Ewelinie Szarwark, Pani Mireli Nowak, Pani Małgorzacie Komorowicz i Pani Beacie Witusińskiej za poświęcony czas pomimo dni wolnych od pracy. Dziękuję moim kochanym wolontariuszom i uczniom za pomoc i mile spędzony czas.

W sposób szczególny dziękuję Wszystkim, którzy dzięki otwartości serca na drugiego człowieka, nie przeszli obojętnie ale podzielili się tym, co posiadają.

„Warto pomagać bo dobro zawsze wraca”.

materiał: Katarzyna Dobosz/ Opiekun Szkolnego Koła Caritas i koordynator akcji 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)