Dziś mamy 24 stycznia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

07 stycznia 2025

„Kamienie na szaniec” – dlaczego warto wracać do tej lektury?

fot. powierzone

fot. powierzone

„Kamienie na szaniec” to powieść na faktach, przedstawiająca młodych ludzi, oddających swoje# życie za ojczyznę podczas niemieckiej okupacji. Bohaterowie książki to członkowie Szarych Szeregów, którzy wykazali się odwagą, ofiarnością i poświęceniem, broniąc Polski.

„Kamienie na szaniec” – pasjonujące relacje przyjaciół

„Kamienie na szaniec” to książka oparta na faktach, która opowiada o losach młodych członków Szarych Szeregów w czasach niemieckiej okupacji. Jej podstawą są wspomnienia spisane przez Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”, jednego z towarzyszy broni, co nadaje powieści autentyczności. Tytuł powieści Kamienie na szaniec nawiązuje do wiersza Juliusza Słowackiego Testament mój, w którym pojawia się metafora, symbolizująca ofiarę złożoną w imię walki o wolność.

Jest to obraz młodych ludzi, którzy oddają swoje życie w walce za ojczyznę, budując swoimi ofiarami "szaniec" czyli obronny wał, symbolizujący nieustępliwość i dążenie do wolności. Główni bohaterowie to Aleksy Dawidowski „Alek”, Jan Bytnar „Rudy” i Tadeusz Zawadzki „Zośka". Młodzi ludzie po zdaniu matury w 1939 roku wstąpili w Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i podjęli się działań konspiracyjnych.

Wzruszające wątki w powieści

„Kamienie na szaniec” to powieść o bohaterach Szarych Szeregów przedstawiająca akcje, które podejmowali. Jednym z najbardziej wzruszających wątków jest niezwykła korespondencja Basi, która obrazuje emocje i relacje pomiędzy młodymi uczestnikami walk. Szczególną rolę odgrywają też wspomnienia matki „Rudego”, które pokazują, jak ogromną cenę płaciły rodziny młodych konspiratorów.

W książce widoczne są również odniesienia do wartości duchowych, takich jak wiara w Boga oraz idea – wierna rzeka harcerstwa, które były dla bohaterów oparciem w trudnych chwilach. „Kamienie na szaniec” to nie tylko historia o wojnie, ale również o przyjaźni, miłości do ojczyzny i marzeniach o wolnej Polsce.

Wydanie wzbogacone zdjęciami młodzieży

Przejmująca historia i trzymająca w napięciu Czytelnika, pokazująca realia wojny. „Kamienie na szaniec” należą do obowiązkowych lektur szkolnych w klasie podstawowej.  Są wartościową lekcją dla młodego pokolenia, ponieważ obrazują czasy II wojny światowej, ale też odwagę, przyjaźń i honor.  Kamienie rzucane na szaniec to młodzież dążąca do wolności za cenę władnego życia.

Na rynku pojawiło się wiele wydań powieści, a wśród nich jest edycja z osiemdziesięcioma zdjęciami przedstawiającymi losy prawdziwego Zośki, Rudego, Alka oraz innej młodzieży walczącej z niemieckim okupantem. Warto posiadać takie wydanie, bo jest doskonale opracowane.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)
0

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

(czytaj więcej)