Dziś mamy 1 czerwca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 października 2019

„Jesień w sadzie i ogrodzie”. Dzieci zakończyły cykl zajęć

fot. Iwona Nowak

fot. Iwona Nowak

3 latki z Donalda w ubiegły piątek zakończyły dwutygodniowy cykl # zajęć pt. „Jesień w sadzie i ogrodzie”.

W trakcie zabaw dzieci utrwaliły nazwy popularnych gatunków owoców i warzyw, poznały ich smaki, a przede wszystkim przekonały się o tym, iż są one doskonałym źródłem witamin.

Z tej okazji wykonały owocowe szaszłyki, bawiły się w teatr wcielając się w rolę aktorów do utworu „Na straganie” J. Brzechwy, lepiły jabłuszka z masy solnej, segregowały owoce oraz  odwiedziły pobliski sklep owocowo - warzywny.

Ponadto, przedszkolaki obchodziły dzień Dyni, królowej warzyw, która jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych oraz posiada właściwości lecznicze.

Przedszkolaki wzbogaciły nasz kącik przyrodniczy o różne odmiany dyni, dzieliły się spostrzeżeniami na temat ich wielkości, kształtu i koloru. Jakież zdziwienie można było zauważyć na twarzach dzieci, gdy po jej przekrojeniu zobaczyły co znajduje się w jej środku.

Przekąski w postaci suszonych pestek dyni bardzo im zasmakowały i stały się ulubionym przysmakiem naszych przedszkolaków oraz doskonałą alternatywą dla słodyczy.

materiał: Iwona Nowak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.  

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)