„Bez tego odkrycia świat wyglądałby zupełnie inaczej”. Milestone dla Jana Czochralskiego!

fot. MM
Co łączy Jana Czochralskiego z takimi naukowcami jak # Nikola Tesla czy Thomas A. Edison?
Od 14 listopada każdy z nich posiada swój „Milestone”, czyli najwyższe odznaczenie przyznawane przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników. W ostatni czwartek pamiątkowe tablice odsłonięto zarówno na kcyńskim rynku, jak i w Warszawie i Berlinie
Epokowe odkrycie kcynianina prof. Jana Czochralskiego w końcu zostało w należyty sposób uhonorowane. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu, gdzie licznie przybyłe delegacje oraz członkowie rodziny zmarłego profesora złożyli wiązanki kwiatów na grobie Jana Czochralskiego. Dalsza część uroczystości przeprowadzona została na rynku. Zapoczątkowało ją odegranie hejnały Kcyni przez członków Orkiestry Dętej OSP oraz występ Zespołu Regionalnego Pałuki.
Następnie głos zabrał burmistrz Kcyni Marek Szaruga, witając zaproszonych gości, wśród których obecni byli m.in. prezydent Institute of Electrical and Electronics Engineers prof. Jose Moura, przewodniczący Polskiej Sekcji IEEE prof. Mariusz Malinowski, reprezentant IEEE Germany Section prof. Ralph Kennel, starosta nakielski Tadeusz Sobol oraz kcyńscy radni na czele z przewodniczącym Janem Kurantem. Goście również zabierali głos jednocześnie podkreślając w swoich wypowiedziach, jak ważne było odkrycie Jana Czochralskiego, tj metoda otrzymywania monokryształów krzemu oraz jak istotnym tytułem jest „Kamień Milowy”. – Bez tego odkrycia świat wyglądałby zupełnie inaczej – mówił prof. Jose Moura.
Po przemówieniach, przystąpiono do aktu odsłonięcia tablicy IEEE Milestone, w którym wzięli udział: Marek Szaruga, Jan Kurant, prof. Jose Moura oraz członkowie rodziny Jana Czochralskiego. Na zakończenie członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali trzy salwy armatnie na cześć profesora, po czym głos zabrała wnuczka Jana Czochralskiego Anna Zielińska. Co warte podkreślenia, identyczna tablica odsłonięta została także tego samego dnia w Warszawie, a dzień później również w stolicy Niemiec – Berlinie.
Galeria






































Czytaj również
- Potrzeba ofiarności wobec bliźniego. Wizyta gościa z dalekiego kraju
- „Bezpieczny i przyjazny region”. Około 200 uczniów wzięło udział w olimpiadzie!
- Policjanci z Nakła szkolili pedagogów. Tematem były środki odurzające
- "Stawki nie wywołują pożądanej rotacji”. Opłata parkingowa w górę (sonda)
- Nakło w świątecznej oprawie. Jak Wam się podoba? (sonda)
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?
(czytaj więcej)Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.
(czytaj więcej)Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?
(czytaj więcej)Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Józek, w dniu 15-11-2019 13:34:33 napisał:
odpowiedz
JA, w dniu 15-11-2019 17:46:21 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec , w dniu 15-11-2019 19:02:36 napisał:
odpowiedz
zenon, w dniu 18-11-2019 10:58:46 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!