Dziś mamy 28 stycznia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

15 listopada 2019

„Bez tego odkrycia świat wyglądałby zupełnie inaczej”. Milestone dla Jana Czochralskiego!

fot. MM

fot. MM

Co łączy Jana Czochralskiego z takimi naukowcami jak # Nikola Tesla czy Thomas A. Edison?

Od 14 listopada każdy z nich posiada swój „Milestone”, czyli najwyższe odznaczenie przyznawane przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników. W ostatni czwartek pamiątkowe tablice odsłonięto zarówno na kcyńskim rynku, jak i w Warszawie i Berlinie

Epokowe odkrycie kcynianina prof. Jana Czochralskiego w końcu zostało w należyty sposób uhonorowane. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu, gdzie licznie przybyłe delegacje oraz członkowie rodziny zmarłego profesora złożyli wiązanki kwiatów na grobie Jana Czochralskiego. Dalsza część uroczystości przeprowadzona została na rynku. Zapoczątkowało ją odegranie hejnały Kcyni przez członków Orkiestry Dętej OSP oraz występ Zespołu Regionalnego Pałuki.

Następnie głos zabrał burmistrz Kcyni Marek Szaruga, witając zaproszonych gości, wśród których obecni byli m.in. prezydent Institute of Electrical and Electronics Engineers prof. Jose Moura, przewodniczący Polskiej Sekcji IEEE prof. Mariusz Malinowski, reprezentant IEEE Germany Section prof. Ralph Kennel, starosta nakielski Tadeusz Sobol oraz kcyńscy radni na czele z przewodniczącym Janem Kurantem. Goście również zabierali głos jednocześnie podkreślając w swoich wypowiedziach, jak ważne było odkrycie Jana Czochralskiego, tj metoda otrzymywania monokryształów krzemu oraz jak istotnym tytułem jest „Kamień Milowy”. – Bez tego odkrycia świat wyglądałby zupełnie inaczej – mówił prof. Jose Moura.

Po przemówieniach, przystąpiono do aktu odsłonięcia tablicy IEEE Milestone, w którym wzięli udział: Marek Szaruga, Jan Kurant, prof. Jose Moura oraz członkowie rodziny Jana Czochralskiego. Na zakończenie członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali trzy salwy armatnie na cześć profesora, po czym głos zabrała wnuczka Jana Czochralskiego Anna Zielińska. Co warte podkreślenia, identyczna tablica odsłonięta została także tego samego dnia w Warszawie, a dzień później również w stolicy Niemiec – Berlinie.

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (8)

  Józek, w dniu 15-11-2019 13:34:33 napisał:

  Panie redaktorze proszę używać polskich nazw Milestone” znaczy Kamień milowy. Panuje głupia moda. Starsze pokolenie uczyło się języka rosyjskiego jedynie słuszny język. Nie zna języka angielskiego przetłumaczyłem Millestone translatorem.

  odpowiedz

  • 0 (14)

  JA, w dniu 15-11-2019 17:46:21 napisał:

  Kto płacił tylko to mnie interesuje.

  odpowiedz

  • 6 (10)

  Mieszkaniec , w dniu 15-11-2019 19:02:36 napisał:

  A pan Bogdan W. wszedzie chce zaistniec. Co on robi wsród dignitaży????? Wstydu chłop za grosz nie ma .

  odpowiedz

  • -4 (4)

  zenon, w dniu 18-11-2019 10:58:46 napisał:

  Tablica na środku trawnika!!!!Szkoda,że ktoś zapomniał umieścić jeszcze tabliczkę ,,Nie deptać trawników,szanuj zieleń."

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Posnet XL
sugerowana cena producenta: 3431,70PLN
Test amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)