Dziś mamy 20 czerwca 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

21 maja 2019

„Aktiv- ohne Grenzen”. Krzywousty w Elsterwerdzie

fot. K.Łapińska i R.Wencel

fot. K.Łapińska i R.Wencel

W dniach od 13-18.05.2019r. I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyło# w kolejnej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Elsterschloss- Gymnasium z Elsterwerdy w Niemczech.

Tematem naszej wymiany była aktywność bez granic. Pierwszego dnia młodzież poznawała się podczas wspólnych gier i zabaw, dzięki którym mogła doskonalić umiejętności językowe oraz brała udział w zawodach sportowych na wesoło. Ten dzień zakończony został nauką tańca, która sprawiła wszystkim wiele radości.

Następnego dnia grupa wyruszyła do miasta Riesa, w którym znajduje się fabryka makaronu. Organizatorki zaplanowały dla nas zwiedzanie fabryki oraz warsztaty kulinarne. Uczniowie w grupach polsko- niemieckich przygotowali dla wszystkich obiad i deser. Obie potrawy były bardzo smaczne. Po wyśmienitym posiłku grupa udała się do centrum sportowego, w którym spędziła czas na grze w kręgle.

Trzeci dzień uczestnicy spędziliy w parku linowym w Dreźnie. Pobyt dostarczył wielu emocji, radości i podniósł poziom endorfin. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na zasłużony posiłek i zakup pamiątek.

Przedostatni dzień uczniowie spędzili kreatywnie w szkole. Młodzież przygotowała prezentacje dokumentujące przebieg projektu, które przedstawiła podczas wieczoru pożegnalnego. Na wieczorne spotkanie przybyli także rodzice goszczący naszych uczniów oraz zaproszeni goście, wśród których była Burmistrz miasta Elsterwerda Anja Heinrich, były Burmistrz Dieter Herrchen oraz dr Gustav Bekker z żoną.

W sobotę nadszedł czas pożegnania. Były łzy wzruszenia, ponieważ w ciągu tygodniowego pobytu młodzież nie tylko doświadczyła życia codziennego w kraju sąsiedzkim i poznała jego kulturę, ale także zawarła nowe przyjaźnie. Obie grupy spotkają się już we wrześniu podczas realizacji kolejnego projektu, tym razem w naszym liceum.

Pragniemy podziękować Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz Starostwu Powiatowemu w Nakle nad Notecią za wspieranie realizacji naszych projektów.

Materiał: Katarzyna Łapińska i Rozalia Wencel

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie tekstu.

Oceń artykuł: 9 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)