Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 maja 2019

„Aktiv- ohne Grenzen”. Krzywousty w Elsterwerdzie

fot. K.Łapińska i R.Wencel

fot. K.Łapińska i R.Wencel

W dniach od 13-18.05.2019r. I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyło# w kolejnej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Elsterschloss- Gymnasium z Elsterwerdy w Niemczech.

Tematem naszej wymiany była aktywność bez granic. Pierwszego dnia młodzież poznawała się podczas wspólnych gier i zabaw, dzięki którym mogła doskonalić umiejętności językowe oraz brała udział w zawodach sportowych na wesoło. Ten dzień zakończony został nauką tańca, która sprawiła wszystkim wiele radości.

Następnego dnia grupa wyruszyła do miasta Riesa, w którym znajduje się fabryka makaronu. Organizatorki zaplanowały dla nas zwiedzanie fabryki oraz warsztaty kulinarne. Uczniowie w grupach polsko- niemieckich przygotowali dla wszystkich obiad i deser. Obie potrawy były bardzo smaczne. Po wyśmienitym posiłku grupa udała się do centrum sportowego, w którym spędziła czas na grze w kręgle.

Trzeci dzień uczestnicy spędziliy w parku linowym w Dreźnie. Pobyt dostarczył wielu emocji, radości i podniósł poziom endorfin. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na zasłużony posiłek i zakup pamiątek.

Przedostatni dzień uczniowie spędzili kreatywnie w szkole. Młodzież przygotowała prezentacje dokumentujące przebieg projektu, które przedstawiła podczas wieczoru pożegnalnego. Na wieczorne spotkanie przybyli także rodzice goszczący naszych uczniów oraz zaproszeni goście, wśród których była Burmistrz miasta Elsterwerda Anja Heinrich, były Burmistrz Dieter Herrchen oraz dr Gustav Bekker z żoną.

W sobotę nadszedł czas pożegnania. Były łzy wzruszenia, ponieważ w ciągu tygodniowego pobytu młodzież nie tylko doświadczyła życia codziennego w kraju sąsiedzkim i poznała jego kulturę, ale także zawarła nowe przyjaźnie. Obie grupy spotkają się już we wrześniu podczas realizacji kolejnego projektu, tym razem w naszym liceum.

Pragniemy podziękować Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz Starostwu Powiatowemu w Nakle nad Notecią za wspieranie realizacji naszych projektów.

Materiał: Katarzyna Łapińska i Rozalia Wencel

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie tekstu.

Oceń artykuł: 9 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)